Skype
26. 11. 2010
Skype je komunikačný peer-to-peer program od spoločnosti Skype Limited, umožňujúci prevádzkovať internetovú telefóniu (VoIP). Jeho autormi sú Niklas Zennström a Janus Friis, tvorcovia populárneho softvéru Kazaa. Umožňuje hlasovú komunikáciu medzi jeho užívateľmi podobne ako cez klasický telefón, ako aj iné služby, napríklad komunikáciu prostredníctvom posielania krátkych správ, t.j. chat. Sídlo spoločnosti Skype Limited, ktorú vlastní eBay je v Luxemburgu.
Vlastnosti
Základné služby ako telefonovanie, instant messaging a zasielanie súborov v rámci siete Skype sú poskytované zdarma.
SkypeOut
SkypeOut je platená služba umožňujúca telefonovať do tradičných telefónnych sietí.
SkypeIn
SkypeIn umožňuje prijímať prostredníctvom Skype hovory z tradičných telefónnych sietí. Momentálne sú prideľované iba čísla zo štátov USA, UK, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Hongkong, Poľsko, Švédsko a Švajčiarsko. Každý používateľ môže mať celkovo až 10 telefónnych čísel.
Skype Voicemail
Skype Voicemail je platená služba ktora poskytuje hlasovú odkazovú schránku.
Kritika:
Skype je kritizovaný za používanie proprietárneho protokolu namiesto otvorených noriem ako H.323, IAX, alebo SIP, čím znemožňuje ostatným poskytovateľom interagovať so sieťou Skype. Samozrejme sú na to jasné obchodné dôvody, keďže to chráni zisky zo služby SkypeOut pred konkurenciou. Obmedzenie v návrhu Skype je také, že Skypeoví klienti, ak majú neobmedzený prístup do sieťového pripojenia, sa stanú supernódmi. Tieto supernódy držia spolu sieť peer-peer a poskytujú dátový routing pre tých, čo sú za reštriktívnymi firewallmi. Nanešťastie, tieto supernódy môžu zahlcovať značné množstvo pásma. Aj z tohto dôvodu niektorí sieťoví poskytovatelia, ako napríklad univerzity, zakázali Skype. Na konferencii Black Hat Európe 2006 bola prezentovaná správa tretej strany, analyzujúca bezpečnosť a metodológiu Skype.[1]Tá analyzovala Skype a dospela k nasledujúcim postrehom:
-
Veľké používanie anti-debugových techník (používa sa na zabránenie vývoju alternatívnych klientov, nástrojov na hackovanie)
-
Významné používanie zatemňujúceho kódu (spomaluje reverzné inžinierstvo, menej popisu o tom, čo programový kód robí interne vykonateľnému súboru)
-
Neprestáva komunikovať v sieti dokonca aj pri nečinnosti (aj pre nie-supernódy. môže sa používať pre NAT traversal)
-
Slepá dôvera k hocičomu ďalšiemu v Skype
-
Schopnosť vybudovať paralelnú Skypeovú sieť
-
Nedostatok súkromia (Skype má kľúče na dešifrovanie sessions)
-
Pretečenie zásobníkovej pamäte v Skype
-
Skype sťažuje uplatňovať (firemnú) bezpečnostnú politiku
-
"Nie je spôsob vedieť, či sú/budú zadné dvierka"